Kubeczek menstruacyjny od lat cieszy się niesłabnącą popularnością wśród kobiet, znany jako ekologiczna i zdrowsza alternatywa dla jednorazowych produktów higieny intymnej. Zapraszamy na wpis, z którego dowiesz się, do czego służy kubeczek menstruacyjny, jak go używać i co sprawia, że jest to jeden z najlepszych gadżetów miesiączkowych. 

Kubeczek menstruacyjny, co to jest i do czego służy?

Co to kubek menstruacyjny? To produkt higieny intymnej dla kobiet, który ma kształt małego kielicha lub miseczki i wyróżnia się dużą elastycznością. Wielokrotnie zginany kubeczek zawsze powróci do swojego kształtu, co jest istotne ze względu na funkcję, którą pełni. 

Do czego służy kubek menstruacyjny? Kubeczek menstruacyjny umieszcza się w pochwie, nie tak głęboko, jak tampon, ale na tyle głęboko, by nie wystawał. Prawidłowo umieszczony kielich gromadzi krew menstruacyjną, dzięki czemu nie wydostaje się ona na zewnątrz pochwy. Po upływie kilku godzin kubeczek należy ostrożnie wyjąć i opróżnić do toalety lub zlewu. Następnie po opłukaniu można umieścić go z powrotem w pochwie. Tak w dużym skrócie wygląda obsługa kubeczka menstruacyjnego — wygodnego gadżetu miesiączkowego, stworzonego z myślą o kobietach, które chcą cieszyć się komfortem podczas okresu i przy okazji dbać o dobro natury.  

Kubeczek menstruacyjny, jak używać? Wsadzanie i wyjmowanie kubeczka menstruacyjnego

Jak włożyć kubeczek menstruacyjny? To jedno z najczęściej zadawanych pytań w związku z kubeczkami. Drugim jest pytanie dotyczące wyjmowania kubeczka menstruacyjnego z pochwy. Uspokajamy — to nic skomplikowanego! Sprawdź instrukcję krok po kroku, jak zakładać kubek menstruacyjny. 

Wsadzanie kubeczka menstruacyjnego krok po kroku

  1. Dokładnie umyj dłonie i kubeczek menstruacyjny. W przypadku dłoni wystarczy woda i mydło, w przypadku kubeczka woda i żel do higieny intymnej. 
  2. Rozluźnij się, stań wygodnie i oprzyj jedną nogę na podwyższeniu (może to być wanna lub toaleta).
  3. Zwiń kubek menstruacyjny w rulonik, wciskając jedną ze ścianek do środka, a następnie zginając boki do siebie. 
  4. Wsuń kubeczek do pochwy w taki sposób, by nie wystawał. Puść silikonowe ścianki, by rozłożyły się i przylgnęły do ścianek pochwy.
  5. Pociągnij delikatnie za sznureczek lub końcówkę gadżetu. Jeśli kubek stawia opór, to znaczy, że idealnie przylega do ścianek pochwy i nie będzie przeciekał. 

Wyjmowanie kubeczka menstruacyjnego krok po kroku

  1. Dokładnie umyj dłonie wodą i mydłem.
  2. Przyjmij wygodną pozycję stojącą z jedną nogą uniesioną do góry. 
  3. Wsuń kciuk i palec wskazujący do pochwy i złap za ścianki kubeczka. Delikatnie naciśnij jedną ze ścianek, by silikon „odessał się” od ciała.
  4. Następnie stopniowo wyciągaj kubeczek, poruszając nim z boku na bok. 

Wymiana i opróżnianie kubeczka menstruacyjnego — wszystko, co musisz wiedzieć

Trudno wyobrazić sobie zabieganą mamę, kobietę pracującą lub pilną studentkę, gdy rzuca swoje obowiązki i wraca do domu, by dokonać wymiany kubeczka menstruacyjnego. Co prawda producenci zapewniają nas, że kubeczek menstruacyjny można nosić aż do 12 godzin bez konieczności wymiany, ale obfite miesiączki wymuszają konieczność częstszego opróżniania. To oznacza, że opróżnianie kubeczka menstruacyjnego będzie odbywało się także w toaletach publicznych i nie trzeba się tego bać. 

  • Czystymi dłońmi wyjmij i opróżnij kubeczek menstruacyjny do toalety. Jeśli zlewy są w części wspólnej, możesz opłukać gadżet wodą z butelki. Ta opcja wymaga noszenia przy sobie butelki z wodą. 

  • Druga opcja zakłada wytarcie kubeczka papierem i schowanie go do osobnego woreczka lub pojemnika — polecamy na przykład silikonowy pojemnik Yoba Nature Sante. Wtedy aplikujesz czysty kubeczek, a świeżo opróżniony myjesz po powrocie do domu. Ta opcja wymaga posiadania dwóch kubeczków menstruacyjnych. 

  • Warto wyposażyć się w wilgotne chusteczki do higieny intymnej, które skutecznie oczyszczą skórę lub kubeczki z krwi, co znacznie ułatwi cały proces wymiany kubeczka. 

Czyszczenie i przechowywanie kubeczków menstruacyjnych

Okres trwa średnio kilka dni w miesiącu i w tym czasie 2 kubeczki menstruacyjne w zupełności wystarczą. Jeden kubeczek także byłby wystarczający, ale nie zawsze jest możliwość dokładnego opłukania kubeczka po opróżnieniu. Z troski o higienę oraz z potrzeby unikania niepotrzebnego stresu zazwyczaj kupuje się 2 egzemplarze i wielu producentów tworzy podwójne zestawy. 

Kubeczek opróżniony z krwi wystarczy umyć wodą i można go ponownie zaaplikować do pochwy. Na koniec okresu warto wygotować swoje kubeczki menstruacyjne we wrzącej wodzie, by pozbyć się wszystkich zanieczyszczeń i bakterii. 


  • Warto podkreślić, że krew pochodząca z okresu nie jest ani brudna, ani toksyczna, dlatego nie trzeba się jej brzydzić i obawiać. Co więcej, charakterystyczny, nieprzyjemny zapach krwi jest typowy wyłącznie dla jednorazowych środków higienicznych.

Dlaczego kubeczki menstruacyjne są zdrowsze od jednorazowych produktów?

Kubeczki menstruacyjne promuje się przede wszystkim jako ekologiczną alternatywę dla jednorazowych środków higieny intymnej. Podpaski i tampony zawierają w sobie plastik, dlatego nie są odpadami biodegradowalnymi, przez co zanieczyszczają środowisko. Tak samo zresztą, jak wiele innych produktów, dlatego rozumiemy, że ten argument nie przemawia do każdego. Dlaczego więc kubeczki menstruacyjne cieszą się aż taką popularnością? 

  • Wygoda i higiena. Silikonowe kubeczki menstruacyjne są łatwe w utrzymaniu w czystości, wygodne i nie zbierają zapachów. 
  • Zdrowie. Kubek menstruacyjny, w przeciwieństwie do podpasek i tamponów, nie zawiera toksycznych elementów.
  • Oszczędność. Zakup kubeczka menstruacyjnego to jednorazowy wydatek i spokój na kilka lat.  

Plastik zawarty w jednorazowych produktach higieny menstruacyjnej jest rakotwórczy i działa drażniąco na skórę. Dlatego, mimo że zakładanie i wyjmowanie kubeczka menstruacyjnego początkowo wydaje się wyzwaniem, to z czasem okazuje się znacznie wygodniejszą alternatywą, w dodatku lepszą dla ciała. 

Jak dobrać kubeczek menstruacyjny

Kubeczek menstruacyjny to wybór polecany zarówno młodym dziewczynom, które jeszcze nie współżyły, jak i dorosłym kobietom, również tym mającym dzieci. Kluczowe jest, by odpowiednio dobrać rozmiar i strukturę kubeczka menstruacyjnego do swoich potrzeb. 

  • Mniejsze i miększe kubeczki menstruacyjne poleca się kobietom, które nie rodziły siłami natury. 
  • Mały kubeczek menstruacyjny sprawdzi się również u kobiet początkujących, które będą aplikować produkt po raz pierwszy. 
  • Większe kubeczki menstruacyjne ze sztywniejszego silikonu sprawdzą się u kobiet, które mają za sobą poród naturalny. To także doskonały wybór dla pań uprawiających sport.

Kubeczek menstruacyjny — najlepsza firma

W dobie niezwykłej popularności kubeczków menstruacyjnych znajdziemy je w niemal każdej drogerii i w większości sklepów internetowych. Przy wyborze liczy się nie sama marka produktu, a jego jakość i skład. Niestety zdarza się, że higieniczne kubeczki do menstruacji także są wytwarzane z toksycznych tworzyw. Takich produktów unikamy jak ognia. Na szczęście normy europejskie chronią zdrowie kobiet pod tym względem i w polskich sklepach trudno natknąć się na toksyczny egzemplarz kubeczka menstruacyjnego.

Podobnie jak w przypadku gadżetów erotycznych (ostatecznie i wibratory i kubeczki menstruacyjne to produkty intymne) polecamy produkty wykonane z silikonu medycznego. Są nietoksyczne, nie uczulają i nie podrażniają skóry. Nieporowata powierzchnia jest również wyjątkowo higieniczna. 

Jak działają kubeczki menstruacyjne — podsumowanie

Kubeczki menstruacyjne są znane kobietom od dziesięcioleci. Można powiedzieć, że kilka lat temu przeżyły swój renesans i na stałe wpisały się w rynek produktów do higieny intymnej. Do zalet korzystania z kubeczka menstruacyjnego zaliczamy wygodę, higienę, bezpieczeństwo i względy ekologiczne. Dzięki kubeczkom menstruacyjnym kobiety nie muszą na czas okresu rezygnować ze swojej ulubionej bielizny i codziennych aktywności. 

Jedyną trudnością związaną z użytkowaniem kubeczka menstruacyjnego jest prawidłowa aplikacja. Tej można się jednak szybko nauczyć — wystarczy zaledwie kilka prób, by wkładanie, opróżnianie i wymiana kubeczka menstruacyjnego była szybka i prosta! Dzięki kubeczkom menstruacyjnym możemy dbać o swoje zdrowie i środowisko naturalne, a także o finanse. Rezygnacja z jednorazowych produktów menstruacyjnych pozwala zaoszczędzić setki złotych rocznie, które można wydać na przyjemności. 





Autor: Ola Kopczyńska

Z wykształcenia Psycholog, z pasji Seksuolog. Treści dla Sensu tworzy od wielu lat - chętnie dzieli się swoją wiedzą.




Sprawdź inne artykuły:

Gry erotyczne — przepis na udaną grę wstępną
Wibratory łechtaczkowe - poradnik
Kulki gejszy - jak wybrać odpowiednie na pierwszy raz?
Ranking książek erotycznych
Sposoby na dłuższy stosunek