Coming Out — co to? Pokazujemy przykłady polskich celebrytów

Przykładem Andrzeja Piasecznego postanowiliśmy również dokonać coming outu. Jesteśmy fajnym sklepem erotycznym i chcemy skupiać się na tym, co najlepsze w miłości. Utartym sloganom, klasycznej misjonarskiej i dyskryminacji mówimy stanowcze NIE! Jeśli chcesz dowiedzieć się, czym jest coming out i kto w świecie gwiazd i celebrytów postanowił przestać udawać, zapraszamy do czytania! 

Czym jest coming out?

W ostatnich miesiącach głośno było o gwiazdach, które dokonały publicznego coming outu, a samo sformułowanie krzyczało z dziesiątek nagłówków w serwisach plotkarskich. Jako że internetowe brukowce skupiają się raczej na sensacji, a nie na informacjach, nie wszyscy mogli zrozumieć, o co chodzi. Czym więc jest ten słynny coming out?

To moment, w którym osoba ujawnia swoją orientację seksualną lub tożsamość płciową. Tym samym osoby ze środowiska LGBT + decydują, że nie będą się dłużej ukrywać. Jeśli lubicie śledzić serwisy plotkarskie, z pewnością byliście świadkami coming outu Andrzeja Piasecznego, czy Ellen Page (obecnie Elliot Page). 

W życiu gwiazd wszystko dzieje się w blasku fleszy jednak coming out jest również wtedy, kiedy informacja o własnej orientacji czy tożsamości płciowej jest przekazywana w mniejszym gronie. Chodzi o sam fakt, że oto człowiek po raz pierwszy otwarcie przyznał się, że jest osobą ze społeczności LGBT + i się z tego cieszy. 

Gwiazdy, które odważyły się być sobą

Obecna dekada o wiele bardziej, niż jakiekolwiek poprzednie, pozwala nam być sobą. Widać to chociażby na przykładzie mody — możesz łączyć style z różnych epok i to będzie w porządku. Jako społeczeństwo nieustannie pracujemy, by nie dać się zamknąć w sztywnych ramach. Media społecznościowe są wykorzystywane do edukowania i uświadamiania, dzięki czemu ludzie coraz częściej zbierają się na odwagę, by być po prostu sobą. Żyć po swojemu, dbać o swoje zdrowie psychiczne i fizyczne bez zamartwiania się, że sąsiadka spod ósemki zacznie komentować. 

Sprzyjające wiatry przemian skłoniły mnóstwo gwiazd do zrezygnowania z męczącej roli, którą bardzo często odgrywali wiele lat. Doskonałym przykładem jest uwielbiany w Polsce piosenkarz — Andrzej Piaseczny, który dopiero w wieku 50 lat dokonał coming outu. Do znanych polskich gejów zalicza się również projektant Maciej Zień, tancerz Michał Piróg, czy znany i szanowany aktor Marek Barbasiewicz. Panowie dokonali coming outu znacznie wcześniej niż piosenkarz. To nie podlega jednak ocenie — każdy ogłasza swoją orientację lub tożsamość płciową wtedy, gdy jest na to gotowy. 

Wśród zagranicznych gwiazd w ostatnich latach pojawiło się sporo coming outów związanych z tożsamością płciową. Świetnym przykładem jest wspomniany wcześniej Elliot Page, czy też Demi Lovato, która powiedziała publicznie, że jest osobą niebinarną. Osoba niebinarna to taka, która utożsamia się z co najmniej dwoma tożsamościami płciowymi.

Mnóstwo zagranicznych gwiazd określa się również mianem panseksualnych, czyli odczuwających pociąg seksualny do innych osób niezależnie od ich płci i tożsamości seksualnej. O swoim panseksualizmie podczas coming outu głośno powiedziała m.in. piosenkarka Miley Cyrus i modelka Cara Delevigne. 

Swój coming out wiele lat temu mieli również piosenkarz Elton John, aktorka Jodie Foster, czy dziennikarka Ellen Degeneres. 

Coming out Cię przeraża? Daj sobie czas

Wszyscy chcemy być po prostu sobą. Co więcej, skrycie marzymy o tym, że ludzie będą nas kochać takimi, jacy jesteśmy. Pamiętaj, że osoby, które są dla Ciebie naprawdę wartościowe i które Ciebie traktują tak samo, nie wykluczą Cię z powodu Twojej przynależności do społeczności LGBT +. A jeśli mimo wszystko ktoś Cię przez ten fakt odrzuci, to niezawodny znak, że Twoje grono znajomych właśnie oczyszcza się z toksycznych osób. 

Coming out nie jest też po to, by coś na siłę udowadniać. To ma być korzyść dla Ciebie, Twoje wyjście z ukrycia i to od Ciebie zależy, kiedy zdecydujesz się na taki krok. 

Na koniec chcielibyśmy podać małą ciekawostkę: 11 października jest Międzynarodowy Dzień Coming Outu.  W Polsce to święto ma swoją, ciekawą nazwę: Dzień Wychodzenia z Szafy. 

 

Ola.

Sprawdź inne artykuły!:

WSZYSTKIE ARTYKUŁY

KLIKNIJ