Niedawno pisaliśmy o tym, czym jest coming out i podawaliśmy przykłady znanych osób, które w ostatnim czasie postanowiły nie ukrywać dłużej swojej orientacji i tożsamości seksualnej. Jeśli czytasz ten tekst, prawdopodobnie również szykujesz się do coming outu. Przygotowaliśmy dla Ciebie garść wskazówek, które mogą Ci pomóc.
Czy warto innym mówić o swojej orientacji?
Każdy z nas ma w rodzinie jednostki, które lubią zadręczać innych pytaniami o chłopaka/dziewczynę, ślub, dzieci i tym podobne. A jak już wszelkie najbardziej nietaktowne tematy zostaną wyczerpane, łaskawa ciocia lub wujek przechodzi do kolejnego ataku: uwag o wadze. Zdarzyło Ci się słyszeć, że wyglądasz za chudo, kiedy przybyło Ci parę kilogramów i odwrotnie, że się zaokrągliłaś/eś, kiedy w istocie jest Cię mniej? To tylko pokazuje, jak mało znacząca jest opinia innych wobec tego, jakimi osobami naprawdę jesteśmy. Warto o tym pamiętać.
Każdy człowiek, kiedy się zakocha, chce pokazać światu swoje szczęście i nie ma zamiaru ukrywać wspaniałej, wybranej przez siebie osoby. Świat powinien dowiedzieć się, kto jest dla Ciebie wyjątkowy, kto daje Ci szczęście i miłość. Pisząc o świecie, mamy na myśli tak szeroki zakres, jak uważasz. Może chcesz, aby o tym, co jest dla Ciebie najważniejsze, wiedzieli tylko bliscy, a może wolisz podzielić się swoim szczęściem z całym światem. Masz prawo wybrać!
Boisz się, że coming out odbierze Ci szansę na karierę? Spójrz na Roberta Biedronia — to polityk i poseł, który otwarcie przyznał, że jest gejem. I co? I ma chyba największe poparcie spośród wszystkich polityków w naszym kraju. Ok, poprzeczka nie jest zawieszona wysoko w tym przypadku, ale z pewnością wiesz, o co nam chodzi. Jeśli jakiś szef stwierdzi, że osoba LGBT + nie może być częścią jego firmy, to tylko zrobi Ci przysługę, wręczając Ci wypowiedzenie. Znajdzie się sporo firm, których szefowie chętnie umożliwią Ci robienie kariery.
Coming out w sferze osobistej i prywatnej
Coming out w sferze publicznej, czyli podzielenie się z innymi informacją o części naszej tożsamości, poprzedza coming out przed sobą. Pewnego dnia może nastąpić taki dzień, w którym odczytasz sygnały, które wcześniej być może ignorowałaś/eś.
Rodząc się, nie wiemy, w kim się zakochamy i kiedy. Z wiekiem kształtuje się również nasza tożsamość seksualna. Świadomość własnej tożsamości i orientacji seksualnej to element poznawania siebie.
Wszyscy jesteśmy wychowywani jako osoby heteroseksualne, dlatego uświadomienie sobie, że podobają nam się osoby tej samej płci, jest oznaką dojrzałości i samoświadomości. Tak samo, jak określenie własnej tożsamości płciowej i seksualnej. To moment, w którym Twój mózg powie: Brawo! Rozwijasz się i myślisz samodzielnie. Od tego momentu jesteś o krok dalej w podróży do własnego szczęścia.
Publiczny coming out, kiedy jest dobry moment? Jak to zrobić?
Osoby homoseksualne potrafią czekać wiele lat, zanim podzielą się z innymi informacją o swojej orientacji. Najczęściej jest to spowodowane lękiem przed odbiorem tej informacji przez innych. Jednak relacje osób, które dokonały coming outu są zgodne — to prawdziwa ulga i radość. To nic innego jak odwaga do bycia sobą.
Informacji o najlepszej dacie do coming outu nie znajdziemy w żadnych podręcznikach. Odpowiedź jest w Tobie. To Ty decydujesz, kiedy chcesz coś powiedzieć innym. Poczujesz, kiedy jest dobry moment, a potem się nie powstrzymuj! Pamiętaj, że nie musisz organizować przyjęcia, by dokonać coming outu.
Publiczne wystąpienia nie są najlepszą rzeczą w wyobrażeniu introwertyków, więc jeśli masz introwertyczny typ osobowości, nie zmuszaj się do oficjalnych wystąpień. Coming out jest po to, by było Ci lepiej, a nie po to, by nakładać na siebie dodatkowy stres. Niektórzy wolą bezpośrednio powiedzieć bliskim i znajomym: jestem osobą ze społeczności LGBT +, a inni wolą powiedzieć to mimochodem, podczas rozmowy.
Skoro coming out to moment, w którym zbieramy się na odwagę do bycia sobą, to nie chodzi o słowa, jakich użyjesz, ale fakt, że wiesz, kim jesteś i chcesz się tym podzielić ze światem.
Autor: Ola Kopczyńska Z wykształcenia Psycholog, z pasji Seksuolog. Treści dla Sensu tworzy od wielu lat - chętnie dzieli się swoją wiedzą. |