Seks podczas miesiączki a higiena

Przez wiele lat kobietom wpajano, że okres jest czymś złym, a krew miesięczna to szkodliwa substancja, którą można porównać do deszczu z radioaktywnej chmury. To bardzo krzywdzące, ponieważ w rzeczywistości jest to złuszczona błona, która jest pełna witamin i składników odżywczych. Dlatego seks podczas miesiączki nie tworzy żadnego zagrożenia dla życia człowieka i jego genitaliów. 

Podobnie jak przy seksie bez okresu, po wszystkim trzeba udać się pod prysznic. To właściwie cała filozofia. Seks podczas okresu nie jest szkodliwy, ale zdecydowanie nie jest to aktywność dla osób, które boją się widoku krwi. 

Co daje seks podczas okresu?

Seks sam w sobie ma sporo korzystnych właściwości dla organizmu. Redukuje napięcie i wspomaga wydzielanie hormonów szczęścia. Tym samym seks podczas okresu to przyjemny sposób na złagodzenie bólu miesiączkowego. 

Podczas seksu w trakcie miesiączki upływa dość duża ilość krwi, co nieco przyspiesza proces krwawienia. Okres skończy Ci się szybciej lub będzie mniej intensywny. 

Mnóstwo par traktuje seks w czasie okresu jako formę antykoncepcji. Właśnie to jest główną przyczyną zainteresowania tym tematem. Przestrzegamy jednak - ryzyko zajścia w ciążę nadal istnieje. Warto również pamiętać, że choroby przenoszone drogą płciową nie biorą nigdy wolnego i seks bez prezerwatywy to duże ryzyko zakażenia chorobą weneryczną. 

Lekarze są zgodni, że podczas okresu, ze względu na większą wrażliwość szyjki macicy, ryzyko zakażenia się HIV, rzeżączką i innymi chorobami płciowymi wzrasta. Z tego powodu nie warto ryzykować. 

 

Techniczne przygotowanie do seksu w trakcie miesiączki

Właściwie jedynym problemem seksu podczas okresu jest krew, która może nieco poplamić otoczenie. Na szczęście dość łatwo się spiera, dlatego wystarczy położyć na łóżko koc lub ręcznik, które następnie można łatwo wrzucić do pralki. Jeśli krwi jest dużo, polecamy wypłukanie ręcznika pod zimną wodą jeszcze przed praniem. 

W trakcie okresu szyjka macicy jest bardzo wrażliwa, wzrasta też ryzyko otarć. Mimo że krew jest śliska, seks warto wzbogacić o użycie żelu nawilżającego, by zapewnić sobie jak największy komfort. 

Ostatnie, o czym warto pamiętać, to odpowiednia pozycja. Jeśli chcecie, by krwawienie było mniejsze, skorzystajcie z pozycji misjonarskiej, na łyżeczkę lub na brzuchu. Pozycja na jeźdźca może być w tym czasie bardzo krwawa. Niektórzy zalecają również uprawianie seksu pod prysznicem. Trzeba przyznać, że to całkiem ciekawa alternatywa. 

Na koniec warto zaznaczyć, że seks w czasie miesiączki nie jest niczyim obowiązkiem. Porozmawiaj z partnerką/partnerem na ten temat, by poznać zdanie drugiej strony. Jeśli oboje macie ochotę na to ciekawe doświadczenie, nic nie stoi na przeszkodzie. Z kolei, jeśli któreś z Was nie ma ochoty na taki seks, nic Wam się nie stanie, jeśli poczekacie kilka dni do końca miesiączki. 

Autor: Ola Kopczyńska

Z wykształcenia Psycholog, z pasji Seksuolog. Treści dla Sensu tworzy od wielu lat - chętnie dzieli się swoją wiedzą.
Sprawdź inne artykuły:

Jak zorganizować przyjemną grę wstępną? Kosmetyki, nastrój, kąpiel
Fakty i mity o seksie oralnym
Seks analny - jak zacząć?
Satisfyer Love breeze- recenzja napisana przez @sto_grzechów
Sex Gadżety dla par homoseksualnych. Miłość damsko-damska